‎י״ד באדר א׳ ה׳תשפ״ד‎

23 פברואר 2024

מדדי הסיכון

מדדי הסיכון

תגיות : מדדי הסיכון, מדד שארפ, מדד אלפא, מדד נזילות.

השגת תשואות גבוהות לאורך זמן הינה פרמטר חשוב מאד כמובן, אך תשואות הן גם פונקציה של רמות הסיכון בהן בוצעו ההשקעות. לא ניתן להבטיח כי כל הקרנות יניבו תמיד תשואה חיובית, ולמרות שקופת גמל נחשבת כלי השקעה סולידי ברוב המקרים, כדאי לבחון מהי מידת הסיכון בהשקעה בה. להלן המדדים מקובלים למדידת רמת הסיכון ואיכות ניהול ההשקעה :

סטיית תקן:

סטיית תקן מייצגת את פיזור התפלגות התשואות של קופת הגמל ביחס לתשואה הממוצעת שלה. במילים אחרות, סטיית התקן מבטאת את מידת תנודות הרווחים וההפסדים של קופת הגמל, ועד כמה היא יציבה.

מדד שארפ:

מדד שפותח ע"י זוכה פרס נובל וויליאם שארפ מאוניברסיטת סטאנפורד. זהו מדד נוסף למדידת סיכון בהשקעה בקופות גמל, הלוקח את ההפרש בין תשואות הקופה, לתשואת אפיק השקעה ללא סיכון, כגון, תשואת אג"ח ממשלתי, ומחלק אותו בסטיית התקן של אותה קופת גמל. מדד שארפ נמדד עפ"י נתונים של 3 השנים האחרונות ומספק מידע לגבי רמת הסיכון של הקופה לאורך זמן. מדד זה מצביע על ביצועי הקופה יחסית לסיכון בה היא פועלת ומלמדת אותנו על יעילות ניהולה. ככל שמדד שארפ גבוה יותר, כך נוהלה הקופה באופן יעיל יותר

מדד אלפא:

מדד המשקף את יכולתו של מנהל ההשקעות בקופת גמל להשיג תשואה עודפת על מדדי השוק באמצעות בחירת נכסים סלקטיבית או תזמון חשיפות.

מדד נזילות:

מדד זה נותן אינדיקציה למידת השקיפות של ערך התיק, שכן חלק ממרכיבי התיק מוערכים לפי מודלים, נמדדים בשווקים שאינם נזילים או נמדדים בתדירות נמוכה. המדד נותן אינדיקציה למידת הדיוק והמהימנות של הערכים והתשואות המדווחים

אהבתם? שתפו…

לשיחה עם יועץ משכנתא התקשרו עכשיו 072-2118686

Facebook

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים