‎ט״ו בתמוז ה׳תשפ״ד‎

21 יולי 2024

סיכום חודשי של נכסי תעשיית קרנות הנאמנות 05/05/2019

באדיבות מיטב דש, 40 שנה : מורן צביק | מנהל קשרי יועצים | Moran.Zvik@meitavdash.co.ilחודש אפריל*: הקרנות המסורתיות (אקטיביות ופאסיביות) רושמת גיוס רצוף של 2 חודשיים, כאשר הקצב גם עולה משמעותית החודש, התעשייה המסורתית גייסה כ-1.005 מיליארד ₪.

 • התעשייה האקטיבית המסורתית (ללא כספיות)  עברה לגיוסים נאים באפריל בסכום של כ-535 מיליון ₪.
 • התעשייה הפאסיבית (קרנות מחקות + קרנות סל) רשמה גיוסים  של כ-470 מיליון ₪ כאשר הקרנות המחקות גייסו כ-660 מיליון ₪  ואילו קרנות הסל רשמו פדיונות של כ-190 מיליון ₪.
 • הקרנות הכספיות גייסו כ- 420 מיליון ₪.

התעשייה האקטיבית בחתך של מדיניות:

 • קרנות מנוהלות אג"ח כללי: לאחר שבחודש שעבר הן איבדו את ההובלה בראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות, החודש הן כבשו אותה חזרה: כ-445 מיליון ₪.
 • קרנות אג"ח מדינה:  ממשיכות את המומנטום החיובי מחודש קודם, ואף מכפילות את קצב הגיוסים לסכום של כ-375 מיליון ₪.
 • קרנות אג"ח חברות: עולות בקצב הגיוסים מחודש קודם לכן לסכום הנאמד בכ-260 מיליון ₪.
 • קרנות מנוהלות מנייתיות: (כולל הגמישות) ממשיכות לפדות גם בחודש אפריל סכום של כ-115 מ' ₪, וזאת למרות המגמה החיובית בשווקים.

*כל הנתונים נכון ל-30.4.19, יום שלישי, שהוא היום האחרון למסחר בת"א

 • חודש אפריל הסתיים במגמה חיובית בשוקי המניות ובעליות שערים באיגרות החוב הקונצרניות והממשלתיות בישראל. בעולם: מדד S&P500 עלה ב-3.95%, מדד הנאסד"ק רשם עלייה של כ-4.75, ה-DAX הגרמני זינק ב-7%, והניקיי היפני עלה בחדות ב-5%. מדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו בסיכום חודשי תשואה חיובית של עד כ-3.6%. בשוק האג"ח הקונצרני המקומי מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו החודש תשואה חיובית נאה של 0.95%, וגם בשוק האג"ח הממשלתי המקומי מדד ממשלתי כללי רשם החודש עלייה של 0.45%.
 • במונחים של תעשיית קרנות הנאמנות כולה, דהיינו: קרנות מסורתיות אקטיביות, קרנות נאמנות פסיביות: מחקות וקרנות סל, וכן הקטגוריה של קרנות כספיות, חודש אפריל נסגר בגיוסים גבוהים של כ-1.42 מיליארד ₪.

נתון זה משקף כניסה של כ-420 מיליון ₪ לקרנות הכספיות, וגיוסים בסך שלכ-1.005 מיליארד ₪לקרנות המסורתיות. סכום זה (של 1.005 מיליארד ₪) מבטא גיוס של כ-535 מ' ₪ בקרנות האקטיביות-המנוהלות וגיוס של בסכום של כ-470 מיליון ₪ לקרנות הפאסיביות, תוך הבדל בין הקרנות המחקות שגייסו כ-660 מיליון ₪ לבין קרנות הסל שפדו סכום של כ-190 מיליון ₪.

 • ברמת התעשייה האקטיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, אחרי שבחודש קודם קטגורית אג"ח כללי  איבדו את ההובלה בראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות, החודש קרנות אג"ח כללי, שהיא גם הקטגוריה הגדולה בתעשייה, כבשו אותה חזרה עם גיוס של כ-445 מיליון ₪.. מתחילת השנה, קרנות אג"ח כללי רשמו עדיין, פדיון בסכום הנאמד בכ-145 מיליון ₪.

קרנות אג"ח מדינה ממשיכות את המומנטום החיובי מחודש שעבר, ואף מכפילות את קצב הגיוסים לסכום של כ-375 מיליון ₪. מתחילת השנה קרנות אג"ח מדינה עברו לראשונה לגיוס חיובי בסכום של כ-200 מיליון ₪.

קבוצת הקרנות המתמחות באג"ח חברות עולות בקצב הגיוסים מחודש קודם לכן לסכום הנאמד בכ-260 מיליון ₪. ובכל זאת, מתחילת השנה, קרנות אג"ח קונצרני מציגות עדיין פדיון בסכום של כ-105 מיליון ₪.

הקרנות האג"חיות השקליות רושמות פדיון של כ-270 מיליון₪. מתחילת השנה הקרנות השקליות רשמו פדיון גדול של כ-915 מיליון ₪.  

קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, ממשיכות לפדות גם בחודש אפריל, למרות המגמה החיובית בשווקים, אך יורדות בקצב הפדיונות, לסכום של כ-115 מיליון ₪. מתחילת השנה הקרנות המנייתיות1 פדו סכום של כ-635 מיליון ₪. כל זאת, למרות עליות השערים החזקות שנרשמו בשוקי המניות בארץ ובחו"ל.

קרנות אג"ח חו"ל ממשיכות במגמה השלילית גם החודש, ואף עולות בקצב הפדיונות מחודש שעבר לסכום של כ-150 מיליון ₪.יחד עם זאת, מתחילת השנה, קרנות אג"ח חו"ל עברו לראשונה לפדיונות הנאמדים בכ-130 מיליון ₪.

 • ברמת התעשייה הפאסיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, הקרנות המתמחות במניות, שזו גם הקטגוריה הגדולה ביותר בתעשייה זו עם 77.5 מיליארד ₪ (יותר מ-62% מהתעשייה הפאסיבית כולה), סיימו את חודש אפריל בגיוסים, הנאמדים בסכום של כ-220 מיליון ₪. כאשר, הקרנות המחקות רשמו גיוסים של כ-340 מיליון ₪, וקרנות הסל סיכמו את החודש בפדיונות של כ-120 מיליון ₪. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער עצום בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-650 מיליון ₪ לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-430 מיליון ₪.
 • ועוד ברמת התעשייה הפאסיבית, קרנות אג"ח מדינה ממשיכות להציג גיוס חיובי גם החודש, בסכום הנאמד בכ-40 מיליון ₪. קבוצת קרנות אג"ח כללי, שהיא מאוד קטנה בתעשייה הפאסיבית, (בתעשייה האקטיבית היא הקטגוריה הגדולה ביותר) גייסה החודש סכום קטן של כ-5 מיליון ₪.
  וקרנות אג"ח חברות ממשיכות במומנטום החיובי מתחילת השנה, גם בחודש אפריל, אך יורדות משמעותית בקצב הגיוסים לסכום של כ-365 מיליון ₪ (מחקות + קרנות סל).
 • ולבסוף – תעשיית הקרנות הכספיות. רושמות ירידה בקצב הגיוסים מחודש קודם, הקרנות הכספיות השקליות פדו כ-35 מיליון ₪, והקרנות הכספיות הדולריות גייסו כ- 455 מיליון ₪, וסה"כ כ-420 מיליון ₪.


נכון ל-30.4.19, יום שלישי, היקף נכסי תעשיית הקרנות עומד על  327.2 מיליארד ₪. נתון זה מתפלג באופן הבא:         
תעשייה אקטיבית: 202.2 מיליארד ₪, מהם 176.3 מיליארד ₪ בקרנות מסורתיות, ו-25.9 מיליארד ₪ בקרנות כספיות.
תעשייה פאסיבית: 125 מיליארד ₪, מהם  93.2 מיליארד ₪ בקרנות סל ו-31.8 בקרנות מחקות.

*  נזכיר שחודש אפריל היה חודש קצר של 18 ימי מסחר (4 ימים מתוכם, ימי מסחר מקוצרים של חול המועד פסח).

-אין קרנות פאסיביות בקטגוריה

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב. 

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים