‎י״ח באדר א׳ ה׳תשפ״ד‎

27 פברואר 2024

סיכום חודשי של נכסי תעשיית קרנות הנאמנות אוקטובר 2019

באדיבות מיטב דש, 40 שנה: מורן צביק | מנהל קשרי יועצים

חודש אוקטובר*:

בעקבות עליות השערים בשווקים, הקרנות המסורתיות

(אקטיביות ופסיביות) רושמות גיוסים חודש שני ברציפות, של כ-1.61 מיליארד ₪

 • התעשייה האקטיבית המסורתית (ללא כספיות) רושמת גיוסים בחודש אוקטובר בסכום של כ-1.135 מיליארד ₪.
 • התעשייה הפאסיבית (קרנות מחקות + קרנות סל) רשמה גיוסים גבוהים של כ-475 מיליארד ₪, כאשר הקרנות המחקות גייסו כ-735 מיליון ₪  ואילו קרנות הסל רשמו פדיון החודש, של כ-260 מיליון ₪.
 • הקרנות הכספיות גייסו סכום של כ-875 מיליון ₪.

התעשייה האקטיבית בחתך של מדיניות:

 • קרנות מנוהלות אג"ח כללי: כובשות מחדש את ראשות טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות

      בחודש אוקטובר, עם גיוס של כ-650 מיליון ₪.

 • קרנות אג"ח מדינה: למרות שאיבדו את ההובלה בראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות, הן ממשיכות במומנטום החיובי גם החודש ורושמות גיוסים הנאמדים בכ-445 מיליון ₪.
 • קרנות מנוהלות מנייתיות (כולל הגמישות): ממשיכות במומנטום החיובי מחודש קודם, גם בחודש אוקטובר ורושמות גיוסים הנאמדים בכ-160 מיליון ₪.
 • קרנות אג"ח חברות: רושמות פדיון של כ-20 מיליון 
 • חודש אוקטובר* הסתיים במגמה חיובית באפיקי ההשקעה המרכזיים. בעולם: מדד S&P500 עלה ב-05%, מדד הנאסד"ק רשם עלייה של כ-3.65%, ה-DAX הגרמני עלה ב-3.55%, והניקיי היפני זינק בכ-6.8%. מדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו בסיכום חודשי תשואה חיובית של עד כ-5.4%. לעומת זאת, בשוק האג"ח הקונצרני המקומי, מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו החודש תשואה שלילית של עד 0.1%. ואילו בשוק האג"ח הממשלתי המקומי, מדד ממשלתי כללי רשם החודש עלייה של 0.5%.
 • במונחים של תעשיית קרנות הנאמנות כולה, דהיינו: קרנות מסורתיות אקטיביות, קרנות נאמנות פסיביות: מחקות וקרנות סל, וכן הקטגוריה של קרנות כספיות, חודש אוקטובר נסגר בגיוסים ניכרים של כ-2.485 מיליארד ₪.

נתון זה משקף כניסה של כ-875 מיליון ₪ לקרנות הכספיות, וגיוסים בסך של כ-1.61 מיליארד ₪ לקרנות המסורתיות. סכום זה (של 1.61 מיליארד ₪) מבטא גיוס של כ-1.135 מיליון ₪ בקרנות האקטיביות-המנוהלות וגיוס בסכום של כ-475 מיליון ₪ לקרנות הפסיביות, תוך הבדל בין הקרנות המחקות שגייסו כ-735 מיליון ₪ לבין קרנות הסל שרשמו פדיון בסכום של כ-260 מיליון ₪.

ברמת התעשייה האקטיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, קרנות אג"ח כללי, שהיא גם הקטגוריה הגדולה בתעשייה, כובשות מחדש את ראשות טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות בחודש אוקטובר, עם גיוס של כ-650 מיליון ₪. מתחילת השנה, קרנות אג"ח כללי רשמו גיוסים בסכום הנאמד בכ-2.26 מיליארד ₪.

קרנות אג"ח מדינה למרות שאיבדו את ההובלה בראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות, הן ממשיכות במומנטום החיובי גם החודש ורושמות גיוסים הנאמדים בכ-445 מיליון ₪. מתחילת השנה, קרנות אג"ח מדינה רושמות גיוסים בסכום של כ-2.955 מיליארד ₪ והן עומדות בראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות גם מתחילת השנה.

קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, ממשיכות במומנטום החיובי מחודש קודם, גם בחודש אוקטובר ורושמות גיוסים הנאמדים בכ-160 מיליון ₪ בהובלת קרנות מניות בארץ. מתחילת השנה הקרנות המנייתיות1 עדיין פדו סכום של כ-1.055 מיליארד ₪

קבוצת הקרנות המתמחות באג"ח חברות מסיימות את החודש בפדיון קל של כ-20 מיליון ₪. מתחילת השנה, קרנות אג"ח קונצרני מציגות גיוסים בסכום של כ-340 מיליון ₪.

הקרנות האג"חיות השקליות, לאחר שסיימו את חודש שעבר בטריטוריה חיובית, החודש הן חוזרות לפדות, סכום נמוך אומנם, הנאמד בכ-5 מיליון ₪ בלבד. מתחילת השנה הקרנות השקליות רשמו פדיון גדול של כ-1.44 מיליארד ₪.

קרנות אג"ח חו"ל ממשיכות במגמה השלילית גם החודש ורושמות פדיונות של כ-70 מיליון ₪. מתחילת השנה, קרנות אג"ח חו"ל רשמו פדיונות הנאמדים בכ-830 מיליון ₪.

 

ברמת התעשייה הפאסיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, הקרנות המתמחות במניות, שזו גם הקטגוריה הגדולה ביותר בתעשייה זו עם 80 מיליארד ₪ (יותר מ-60% מהתעשייה הפאסיבית כולה), סיימו את חודש אוקטובר בפדיונות קטנים הנאמדים בסכום של כ-25 מיליון ₪. בחתך של מכשיר ההשקעה, היה פער בין הקרנות המחקות שגייסו כ-215 מיליון ₪, לבין קרנות הסל שרשמו פדיונות של כ-240 מיליון ₪. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-370 מיליון ₪ לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-395 מיליון ₪.

 • ועוד ברמת התעשייה הפאסיבית, קרנות אג"ח מדינה ממשיכות להציג גיוס חיובי גם החודש, ואף עולות בקצב הגיוסים, לסכום הנאמד בכ-160 מיליון ₪. קבוצת קרנות אג"ח כללי, שהיא מאוד קטנה בתעשייה הפאסיבית, (בתעשייה האקטיבית היא הקטגוריה הגדולה ביותר) עולות גם הן בקצב הגיוסים לסכום של כ-30 מיליון ₪.
  קרנות אג"ח חברות ממשיכות במומנטום החיובי מתחילת השנה, גם בחודש אוקטובר, ורושמות גיוסים בסכום של כ-380 מיליון ₪ (מחקות + קרנות סל).
 • ולבסוף – תעשיית הקרנות הכספיות רושמות גיוסים של כ-875 מיליון ₪.

 

נכון ל-31.10.19, יום חמישי, היקף נכסי תעשיית הקרנות עומד על  346.8 מיליארד ₪. נתון זה מתפלג באופן הבא:
תעשייה אקטיבית: 214.5 מיליארד ₪, מהם 185 מיליארד ₪ בקרנות מסורתיות, ו-29.5 מיליארד ₪ בקרנות כספיות.
תעשייה פאסיבית: 132.4 מיליארד ₪, מהם 94.4 מיליארד ₪ בקרנות סל ו-38.0 בקרנות מחקות.

 

*כל הנתונים נכון ל-31.10.19, יום חמישי (כולל). סיכום של 16 ימי מסחר בלבד, מתוכם 3 ימי מסחר מקוצרים של חול המועד סוכות.

-אין קרנות פסיביות בקטגוריה

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים