‎י״ד באדר א׳ ה׳תשפ״ד‎

23 פברואר 2024

סיכום חודש ינואר 2020 של נכסי תעשיית קרנות הנאמנות.

באדיבות מיטב דש, 40 שנה: מורן צביק | מנהל קשרי יועצים.

ינואר 2020 לאחר חודש תנודתי, הקרנות המסורתיות (אקטיביות ופסיביות) רשמו בינואר גיוס הנאמד בכ-645 מיליון ₪

שוקי המניות והאג"ח הציגו בסיכום חודשי מגמה מעורבת

 • התעשייה האקטיבית המסורתית (ללא כספיות) רושמת גיוסים בסיכום חודש ינואר בסכום של כ-1.560 מיליארד ₪.
 • התעשייה הפסיבית (קרנות מחקות + קרנות סל) רשמה פדיונות של כ-915 מיליון ₪, כאשר הקרנות המחקות גייסו כ-1.155 מיליארד ₪  ואילו קרנות הסל רשמו פדיון ענק של כ-2.07 מיליארד ₪.
 • הקרנות הכספיות גייסו סכום של כ-750 מיליון ₪.
 • עם זאת, ביום המסחר הראשון של חודש פברואר נרשמה יציאת כספים גדולה.

 התעשייה האקטיבית בחתך של מדיניות:

 • קרנות מנוהלות אג"ח כללי: שומרות על ראשות טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות, גם עם
  תחילת שנת 2020 תודות לגיוס של כ-805 מיליון ₪.
 • קרנות מנוהלות מנייתיות (כולל הגמישות): פותחות את השנה עם עלייה ניכרת בקצב הגיוסים
  לסכום של כ-400 מיליון ₪.
 • קרנות אג"ח מדינה ממשיכות במומנטום החיובי גם בינואר, ורושמות גיוס הנאמד בכ-180 מיליון ₪.

 

 • חודש ינואר 2020 נפתח בעליות שערים חזקות במדדי המניות, כאשר בשבוע האחרון של החודש בהלת וירוס הקורונה השפיעה על שוקי המניות והאג"ח וגרמה לירידות שערים, אך עדיין בסיכום חודשי רוב המדדים נותרו בתשואות חיוביות נאות. כמו כן נכון לכתיבת שורות אלו התפרצות הוירוס טרם השפיעה על תעשיית קרנות הנאמנות (להוציא את יום שני ה-27/1 שבו נרשמו פדיונות גדולים בתעשייה), מגמה שעלולה להתהפך במהירות ככול שהלחץ מהוירוס ילך ויגדל. בעולם: מדד S&P500 עלה ב-65%, מדד הנאסד"ק רשם עלייה של כ-3.65%, ה-DAX הגרמני ירד ב-0.7%, והניקיי היפני רשם ירידה בכ-2.05%. יודגש, כי נתונים אלה נכונים ליום חמישי 30.1 ואינם כוללים את הירידות החדות שנרשמו בשוקי המניות בעולם ביום ששי 31.1, יום שבו לא מתקיים מסחר בת"א. מדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו בסיכום חודשי תשואה חיובית של עד כ-1.15%. בשוק האג"ח הקונצרני המקומי, מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו החודש תשואה שלילית של עד 0.45%. לעומת זאת, מדד האג"ח הממשלתי הכללי רשם החודש עלייה של 0.6%.
 •  במונחים של תעשיית קרנות הנאמנות כולה, דהיינו: קרנות מסורתיות אקטיביות, קרנות נאמנות פסיביות: מחקות וקרנות סל, וכן הקטגוריה של קרנות כספיות, חודש ינואר נסגר בגיוסים גבוהים של כ-1.395 מיליארד ₪, מעט יותר ממחציתם בקרנות הכספיות.

נתון זה משקף כניסה של כ-750 מיליון ₪ לקרנות הכספיות, וגיוסים בסך של כ-645 מיליון ₪ לקרנות המסורתיות. סכום זה (של 645 מיליון ₪) מבטא גיוס של כ-1.56 מיליון ₪ בקרנות האקטיביות-המנוהלות ופדיון בסכום של כ-915 מיליון ₪ לקרנות הפסיביות, תוך הבדל ניכר בין הקרנות המחקות שגייסו כ-1.155 מיליארד ₪ לבין קרנות הסל שרשמו פדיון בסכום של כ-2.07 מיליארד ₪.
הפדיון הגדול מאוד בקרנות הסל נובע בעיקרו, לא מתנאי השוק, אלא מאילוצים רגולטוריים שחייבו את מנהלי קרנות הסל למכור את קרנות ה"בית".

ברמת התעשייה האקטיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, קרנות אג"ח כללי, שהיא גם הקטגוריה הגדולה בתעשייה, שומרות על ראשות טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות, גם בפתיחת שנת 2020 עם גיוס של כ-805 מיליון ₪.

 

קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, בעקבות עליות השערים החזקות שנרשמו בעיקר בראשית החודש במדדי המניות הגלובליים, הקרנות המנייתיות פותחות את השנה עם עלייה ניכרת בקצב הגיוסים לסכום של כ-400 מיליון ₪ בהובלת קרנות מניות בארץ.

קרנות אג"ח מדינה ממשיכות במומנטום החיובי, ורושמות גיוס הנאמד בכ-180 מיליון ₪.

קבוצת הקרנות המתמחות באג"ח חברות, רושמות גיוס חיובי זה חודש שלישי ברציפות, ואף עולות בקצב הגיוסים לסכום של כ-165 מיליון ₪.

הקרנות האג"חיות השקליות, שסבלו במרבית 2019 מפדיונות מתמשכים ועברו לקראת סופה לגיוסים קלים, רושמות בינואר עלייה ניכרת בקצב הגיוסים לסכום של כ-130 מיליון ₪.

קרנות אג"ח חו"ל לאחר שנה רצופה בפדיונות, הן פותחות את שנת 2020 ללא שינוי.

ברמת התעשייה הפסיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, הקרנות המתמחות במניות, שזו גם הקטגוריה הגדולה ביותר בתעשייה זו, סיימו את חודש ינואר בפדיונות הנאמדים בסכום של כ-22 מיליארד ₪. בחתך של מכשיר ההשקעה, היה פער בין הקרנות המחקות שגייסו כ-615 מיליון ₪, לבין קרנות הסל שרשמו פדיונות של כ-1.835 מיליארד ₪. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שפדו כ-175 מיליון ₪ לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-1.045 מיליארד ₪.

 • ועוד ברמת התעשייה הפסיבית, קרנות אג"ח מדינה ממשיכות להציג גיוס חיובי של כ-75 מיליון ₪. קבוצת קרנות אג"ח כללי, שהיא מאוד קטנה בתעשייה הפסיבית, (בתעשייה האקטיבית היא הקטגוריה הגדולה ביותר) עולות בקצב הגיוסים בפתיחת חודש ינואר לסכום של כ-60 מיליון ₪.
  קרנות אג"ח חברות שהיו המגייסות הגדולות בשנת 2019, רושמות החודש גיוס של כ-90 מיליון ₪  (מחקות + קרנות סל).
 • ולבסוף – תעשיית הקרנות הכספיות רושמות גיוסים של כ-750 מיליון ₪, כ-400 מיליון לכספיות השקליות וכ-350 מיליון לכספיות הדולריות.

נכון ל-30.1.2020, יום חמישי, היקף נכסי תעשיית הקרנות עומד על  355.3 מיליארד ₪. נתון זה מתפלג באופן הבא:
תעשייה אקטיבית: 221.2 מיליארד ₪, מהם 191.0 מיליארד ₪ בקרנות מסורתיות, ו-30.2 מיליארד ₪ בקרנות כספיות.
תעשייה פסיבית: 134.1 מיליארד ₪, מהם 91.7 מיליארד ₪ בקרנות סל ו-42.4 בקרנות מחקות.

 

 אין קרנות פסיביות בקטגוריה

*  ללא כספיות,  אין קרנות פסיביות בקטגוריה

*  כל הנתונים נכונים ל-30.1.2020, יום חמישי, שהוא היום האחרון למסחר בת"א

 מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

 

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים