‎י״ט בתמוז ה׳תשפ״ד‎

24 יולי 2024

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני 2011 עלה ב-0.4%, בהתאם להערכתנו

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני 2011 עלה ב-0.4%, בהתאם להערכתנו

במחירי חוזי שכר הדירה המתחדשים (שירותי דיור בבעלות הדיירים) נרשמה התייקרות גבוהה, אך צפויה, של 0.7%.

רון אייכל | 19.7.2011
תגיות : שוק ההוןסקירת שוקרון אייכלמדד המחירים לצרכן.


עיקרי הדברים:

  • מדד המחירים לצרכן לחודש יוני 2011 עלה ב-0.4%, בהתאם להערכתנו.
  • התייקרויות במחירי הדיור, ההלבשה וההנעלה, ומחירי המזון היו הגורמים שהביאו לעלית המדד.
  • במחירי חוזי שכר הדירה המתחדשים (שירותי דיור בבעלות הדיירים) נרשמה התייקרות גבוהה, אך צפויה, של 0.7%.
  • המחירים לצרכן בחודש יולי צפויים להתייקר ב-0.2% וב-0.5% (עם פוטנציאל עד לכדי 0.7%) באוגוסט.
  • מדד המחירים לצרכן בשנת 2011 צפוי להתייקר ב-3.4% וב-3.1% ב-12 החודשים הבאים.
  • הואיל ולא הייתה הפתעה שלילית בפרסום, הערכתנו כי לא יחול שינוי בריבית בשבוע הבא נותרת על כנה.

 

סיכום מדד יוני 2011  

 

יוני 2011
שיעור שינוי (%)
בחודש האחרוןב-12 החודשים האחרונים
כללי0.44.2
עשר קבוצות ראשיות
    מזון ללא ירקות ופירות0.86.0
    ירקות ופירות-2.14.8
    דיור0.56.2
    אחזקת הדירה0.23.4
    ריהוט וציוד לבית0.1-1.3
    הלבשה והנעלה8.62.6
    בריאות-0.11.5
   חינוך, תרבות ובידור0.21.9
    תחבורה ותקשורת-0.34.2
    שונות0.03.6
 

 

מדד המחירים לצרכן, לחודש יוני 2011, עלה, ב-0.4%. הגורמים המרכזיים אשר השפיעו על סל ההוצאה הצרכנית בחודש הנדון היו:

(1)  עלייה במחירי ההלבשה והנעלה ב-8.6% תרמה כ-0.27% למדד.

(2) התייקרות של 0.8% במחירי המזון, בפרט, במחירי החלב ומוצרי החלב אשר עלו ב-3.2%.

(3) התייקרות של 0.7% בחוזי שכר דירה המתחדשים (שירותי דיור בבעלות הדיירים). עליה זו תרמה כ-0.13% למדד הכללי.

(4) הוזלה של 3.9% במחירי הירקות והפירות הטריים. זו גרעה         כ-0.1% מהמדד הכללי.

(5) הוזלה של 2.1% במחירי הדלקים לרכב. ירידה זו גרעה כ-0.1% מהמדד הכללי.

 

ב-12 החודשים האחרונים (יוני 2011 לעומת יוני 2010) עלה מדד המחירים לצרכן בשיעור של 4.2%.

 

על פניו, נראה כי עלייה של 8.6% שנרשמה החודש במחירי ההלבשה וההנעלה הינם נתון יוצא דופן. עם זאת, התייקרות זו נובעת עקב עונתיות גרידא. יתרה מכך, לפי נתוני הלמ"ס, מחירי ההלבשה והנעלה בניכוי השפעות עונתיות ירדו החודש ב-1.3%.

 

מחירי המזון, אשר עלו ב-0.8% בחודש יוני, הושפעו בעיקר ממחירי החלב. לדוגמא, החמאה התייקרה ב-16.0%, השמנת ב-9.7%, והלבן, היוגורט ומעדני החלב התייקרו ב-5.5%. באופן מפתיע, ולמרות מחאת הקוטג' שהחלה בחודש הנדון, במחירי הקוטג' נרשמה הוזלה של כ-1.9%. גם במוצרי המזון האחרים נרשמו עליות מחירים חדות ביניהם נזכיר את המרגרינה (10.5%), הקפה (7.9%) ואורז (3.2%).

 

מבט קדימה – חודש יולי וסביבת האינפלציה

 

מדד המחירים לחודש יולי צפוי לעלות ב-0.2%. המחירים בחודש זה צפויים להיות מושפעים מהתייקרות עונתית של חוזי שכר הדירה המתחדשים (1.3%) האמרת מחירי המים (2%) ועליות מחירים בתחום ההבראה והנופש (3.5%). מנגד, צפויה הוזלה של 7.5% במחירי ההלבשה וההנעלה (הוזלות סוף עונה).

 

מדד המחירים לחודש אוגוסט יושפע במידה רבה מההחלטה לגבי מחירי החשמל, אשר עלולים להתייקר עד כדי 19%. יתר על כן, המחירים בחודש זה יושפעו מעלייה ניכרת במחיריהם של חוזי שכר הדירה המתחדשים (2%) ושל מחירי הדלקים (2%) מפאת ההתייקרות של כ-5 דולר לחבית במחיר הנוכחי, לעומת מחירי סוף יוני. מנגד, תימשך ההוזלה העונתית במחירים של פריטי הלבשה והנעלה (5.8%-).

לצורך התחזית אנו מניחים התייקרות של 7% במחירי החשמל, המבוססת על הסתברות הגבוהה במעט מ-50% כי לכל היותר יועלו התעריפים ב-12%. בהתאם לזאת, אנו צופים כי מדד אוגוסט יעלה      ב-0.5% (כאשר הפוטנציאל הוא עד לכדי 0.7%, במידה ותחול התייקרות מלאה).

 

חשוב לציין כי צפויה בסתיו הוזלה של תעריפי החשמל בהיקף ההעלאה הנוכחית. על כן, לא תהיה להתייקרות זו השפעה על סך התייקרות המדד ב-12 החודשים הבאים, והיא תישאר רק בדמות העלאת רמת התנודתיות החודשית בלבד.

 

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

אהבתם? שתפו…

לשיחה עם יועץ משכנתא התקשרו עכשיו 072-2118686

Facebook

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים