‎כ״ד באדר א׳ ה׳תשפ״ד‎

3 מרץ 2024

דמי מפתח

הבית הפיננסי | 16.11.2010

דמי מפתח הוא כינוי מקובל לעסקת נדל"ן המהווה מעין הכלאה בין רכישת נכס לשכירתו. בעסקה זו נרכשות זכויות מסוימות בנכס נדל"ני במחיר נמוך, הרוכש מקבל חזקה על הנכס וממשיך לשלם דמי שכירות נמוכים במיוחד.

 

העסקה הקרויה דמי מפתח, הונהגה על ידי המנדט הבריטי באמצע שנות ה-40, ולמעשה הועתקה מאנגליה, בה נוצר באותה תקופה מחסור בדירות, עקב ההפצצות הכבדות של הנאצים על אזורי מגורים רבים ברחבי הממלכה על אף שבארץ ישראל לא היה כלל מחסור בדירות בתקופה ההיא. בשנות ה-50 לאחר קום המדינה, עודדו הרשויות שיטה זו, באשר רצו לספק קורת גג למאות אלפי עולים חדשים שהגיעו זה מכבר, ולא היה ביכולתם לרכוש נכס במחיר מלא. בדרך זו, יכלו גם בעלי הכנסות מועטות לרכוש לעצמם נכס ולהבטיח לעצמם קורת גג לכל חייהם. השיטה מעוגנת בחוק שעבר מספר שינויים: חוק הגנת הדייר.

מאפיינים בעסקות בדמי מפתח

מי שרכש זכויות בנכס בדמי מפתח, שילם לבעל הנכס מחיר השווה בדרך כלל כמחצית משוויו, וקיבל את המפתח לדירה או למשרד (ומכאן כינוי העסקה). בנוסף, ממשיך הדייר לשלם בכל חודש סכום זעום המהווה שכר דירה חודשי. בתמורה לתשלומים אלו, קיבל הדייר הגנה לזכויות המגורים שלו בנכס עד סוף ימיו. הדייר המוגן אף יכול להוריש זכות זו , בתנאים מסוימים, לקרוב משפחה מדרגה ראשונה, אם אותו קרוב התגורר עימו סמוך לפטירתו.

החוק המסדיר את התנהלות העסקות הייחודיות הללו, מעגן חובות וזכויות שונות לבעלי הנכס ולדיירים. כגון: חלוקת הוצאות שוטפות של הבניין, שיפורים בנכס, גובה דמי השכירות החודשיים, ועוד.

כיום יש בישראל כ-35,000 נכסים שבהם בוצעו עסקות "דמי מפתח", רובם הגדול דירות ומיעוטם משרדים. דיירי הנכסים הללו הם דיירים מוגנים, ואי אפשר לפנותם אלא במקרים מסוימים שנקבעו בחוק.

שוק הדירות בדמי מפתח

אחד מעקרונות החוק, קובע כי דייר מוגן יכול להעביר את זכויותיו לאחר, עם זכות סרוב ראשונית לבעל הנכס, היינו: במחיר המוצע ניתנת זכות הרכישה קודם לבעלים, ואם הם ויתרו – נמכרת הזכות לאחר, ובתמורה מתחלקים הדייר ובעל הנכס לפי חלוקה הקבועה בחוק.

מאחר וכיום יש מיעוט נכסים המוצעים על ידי בעליהם בעסקה כזו, עיקר השוק מתנהל על הסחר בזכויות דמי המפתח שקיימות בנכסים ישנים. שוק זה פעיל בעיקר במרכזי הערים הגדולות בשכונות ותיקות.

העסקה משתלמת לקונים שאינם יכולים להשקיע ממון רב ברכישת הנכס (משפחות חד-הוריות, אנשים מבוגרים או זוגות צעירים חסרי אמצעים) או לכאלה המעוניינים לגור בדירה מרווחת אך לא לשלם עבורה מחיר מלא. בעלי הנכסים יכולים גם הם להרוויח, מהחלק המועבר אליהם בעת העברת הזכויות ומשכר הדירה החודשי הנמוך אך הקבוע.

עימותים על רקע עסקות דמי מפתח

מנגנון דמי המפתח לוקה בעיוותים מסוימים, היוצרים לעתים עימותים בין בעלי הנכסים לבין הדיירים המוגנים. הדיירים רואים ב"רכישה" בדמי מפתח השקעה לכל דבר ומעוניינים להבטיח את זכויותיהם, ובעלי הנכס מעוניינים פעמים רבות לממש את זכות הבעלות שלהם, להיפטר מהדיירים המוגנים ולהשכיר הנכס שלהם במחיר מלא.

כך למשל יכול בעל הנכס להציק לדייר – לא להשתתף בתשלומים החלים עליו, לנסות לא להסכים להעברת הזכות, וכדומה – כדי לאלץ את הדייר המוגן לפנות את הדירה ולהשיבה אליו. גם הדייר יכול להציק לבעל הנכס ולא להשתתף בתשלומים החלים עליו.

השיטה רצופת העיוותים, הביאה להתדיינויות רבות בבתי משפט, ואף למספר דיונים בכנסת, עד לחקיקתו הסופית ב?1972 של חוק הגנת הדייר.

מנגנוני הגנה על דיירים נוצרו במדינות רבות בעולם בשלהי מלחמת העולם השנייה, אך יצרו עיוותים בכל מקום בו הונהגו. בימינו קיים עדיין בארץ שוק מסוים להעברת זכויות דיירות בדמי מפתח, אולם התופעה הולכת ומתמעטת, ונראה כי היא עומדת לגווע מעצמה ולעבור מן העולם.

 

סדנת משכנתאות

מעוניינים להצטרף לסדנה יחודית בתחום המשכנתאות ?

סדנת משכנתאות
מעוניינים להצטרף לסדנה יחודית בתחום המשכנתאות ?
לקבל הכוונה, הדרכה וטיפים לרכישת דירה מפי מומחים מובילים בתחום ? זה הזמן להצטרף אלינו.

מה נלמד בסדנת משכנתא?
1. שלבי המשכנתא.
2. מסלולי המשכנתא, בכל הבנקים.
3. היתרונות והסיכונים בלקיחת משכנתא.
4. איך מקבלים משכנתא במימון גבוהה.
5. כיצד להתמקח עם הבנקים.

איך נרשמים ?
ממלאים את הבקשה למטה ושולחים,הבקשה הינה מאובטחת ואיננה מחייבת. הפרטים שיתקבלו ישמשו אותנו ליצרת קשר עמכם בלבד.

רישום לסדנת משכנתאות

  השם שלך (חובה)

  האימייל שלך: (חובה)

  נושא

  ההודעה שלך

  אהבתם? שתפו…

  לשיחה עם יועץ משכנתא התקשרו עכשיו 072-2118686

  Facebook

  אהבתם? שתפו...Share on facebook
  Facebook
  Share on google
  Google
  Share on twitter
  Twitter
  Share on linkedin
  Linkedin
  מעבר לסרגל הכלים