‎ט״ו בתמוז ה׳תשפ״ד‎

21 יולי 2024

סיכום חודשי של נכסי תעשיית קרנות הנאמנות

באדיבות : מיטב דש, מורן צביק | מנהל קשרי יועצים | Moran.Zvik@meitavdash.co.il

חודש פברואר:

לאחר שהשנה נפתחה בפדיונות גדולים בקרנות המסורתיות (אקטיביות ופסיביות), הקרנות המסורתיות רשמו החודש ירידה חדה בקצב הפדיונות לסכום של כ-20 מיליון ₪

 • התעשייה האקטיבית המסורתית (ללא כספיות) פדתה בפברואר סכום של כ-420 מיליון ₪.
 • התעשייה הפאסיבית* (קרנות מחקות + קרנות סל) רשמה גיוסים של כ-400 מיליון ₪ כאשר הקרנות המחקות* גייסו כ-860 מיליון ₪  ואילו קרנות הסל רשמו פדיונות של כ-*460 מיליון ₪.
 • הקרנות הכספיות גייסו כ- 460 מיליון ₪.

 התעשייה האקטיבית בחתך של מדיניות:

 • קרנות מנוהלות אג"ח כללי: לאחר 12 חודשים רצופים שבהן היא הייתה הקטגוריה הפודה ביותר, החודש הן רושמות מהפך וחוזרות לראש טבלת הקרנות המסורתיות המגייסות: כ- 185 מיליון ₪.
 • קרנות מנוהלות מנייתיות: (כולל הגמישות) ממשיכות לפדות גם בחודש פברואר סכום של כ-95 מיליון ₪, למרות העליות בשווקים.
 • קרנות אג"ח חברות: מסיימות את החודש ללא שינוי.
 • קרנות אג"ח מדינה: לאחר חודש הפכפך, בסופו של דבר, הן מסכמות את החודש בפדיון קטן של כ-25 מיליון ₪.

*תיתכן סטייה בנתונים בשל העובדה שרפורמת תעודות הסל היא חדשה יחסית

 • חודש פברואר הסתיים בעליות שערים בשוקי המניות ואגרות החוב הקונצרניות בישראל ובעולם. מדד S&P500 עלה ב- 3%, מדד הנאסד"ק רשם עלייה של כ-5%, ה- DAX הגרמני עלה ב-3.1%, הניקיי היפני עלה ב- 2.95%, ומדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו בסיכום חודשי תשואה חיובית של עד כ-1.3%.
  בשוק האג"ח הקונצרני המקומי מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו החודש תשואה חיובית של 1.2%, וגם בשוק האג"ח הממשלתי המקומי מדד ממשלתי כללי רשם החודש עלייה של 0.6%. בעקבות עליות השערים המתמשכת מתחילת השנה, תעשיית קרנות הנאמנות, מתחילה להראות סימני התאוששות ומסיימת את החודש בפדיון נמוך, (כאשר כל הגיוסים התרכזו בקרנות המחקות ומנגד הפדיונות התרכזו בקרנות האקטיביות ובקרנות הסל).
 • *כל הנתונים נכון ל-28.2.19, יום חמישי, שהוא היום האחרון למסחר בת"א

 

 • במונחים של תעשיית קרנות הנאמנות כולה, דהיינו: קרנות מסורתיות אקטיביות, קרנות נאמנות פסיביות: מחקות וקרנות סל, וכן הקטגוריה של קרנות כספיות, חודש פברואר נסגר בגיוסים של כ-440 מיליון ₪.

נתון זה משקף כניסה של כ-460 מיליון ₪ לקרנות הכספיות, ופדיונות בסך של כ-20 מיליון ₪ לקרנות המסורתיות. מבחינת סגנון הניהול, סכום זה משקף פדיון של כ-420 מיליון ₪ בקרנות המסורתיות האקטיביות-המנוהלות לעומת הקרנות הפאסיביות שרשמו יחד גיוס של כ-400 מיליון ₪, כאשר בתוך התעשייה הפאסיבית, הקרנות המחקות גייסו כ-860 מיליון ₪  ואילו קרנות הסל דווקא רשמו פדיונות בסכום של כ- 460 מיליון ₪.

 • ברמת התעשייה האקטיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, אחרי שבשנת 2018 קטגורית אג"ח כללי הציגה את הפדיון החודשי והשנתי המצטבר הגדול ביותר, קרנות אג"ח כללי, שהיא גם הקטגוריה הגדולה בתעשייה, רושמת מהפך, וחוזרת לראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות מתחילת החודש, עם גיוס חודשי הנאמד בכ-185 מיליון ₪. עדיין, מתחילת השנה קרנות אג"ח כללי רשמו פדיון בסכום הנאמד בכ-615 מיליון ₪.

 

קבוצת הקרנות המתמחות באג"ח חברות מסיימות את החודש ללא שינוי. מתחילת השנה, קרנות אג"ח קונצרני מציגות פדיון בסכום של כ-530 מיליון ₪.

 

קרנות אג"ח מדינה שפתחו את החודש בפדיונות, רשמו במהלך החודש גיוסים, אך בסופו של דבר, לאחר חודש הפכפך הן מסכמות את חודש פברואר בפדיון של כ-25 מיליון ₪. מתחילת השנה קרנות אג"ח מדינה פדו סכום של כ-355 מיליון ₪.

 

הקרנות האג"חיות השקליות רושמות עלייה בקצב הפדיונות לסכום של כ-260 מיליון ₪. מתחילת השנה הקרנות השקליות רשמו פדיון של כ-400 מיליון ₪.

 

קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, למרות עליות השערים הנאות מתחילת השנה, ממשיכות במומנטום השלילי גם החודש, ורושמות פדיונות הנאמדים בכ-100 מיליון ₪. מתחילת השנה הקרנות המנייתיות1 פדו סכום של כ-300 מיליון ₪. כל זאת, למרות עליות השערים החזקות שנרשמו בשוקי המניות הן בישראל והן בחו"ל.

 

קרנות אג"ח חו"ל שהייתה הקטגוריה היחידה שסיימה את חודש ינואר עם גיוס חיובי, משנות מגמה החודש ועוברות לפדיונות, הנאמדים בכ-205 מיליון ₪. זאת, בעקבות המגמה המתמשכת של היחלשות הדולר אל מול השקל מתחילת שנת 2019. יחד עם זאת, מתחילת השנה, קרנות אג"ח חו"ל עדיין מציגות גיוס חיובי, של כ-125 מיליון ₪.

 

 • ברמת התעשייה הפאסיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, הקרנות המתמחות במניות, שזו גם הקטגוריה הגדולה ביותר בתעשייה זו עם 74 מיליארד ₪ (יותר מ- 60% מהתעשייה הפאסיבית כולה), סיימו את חודש פברואר בגיוסים, הנאמדים בסכום של כ-65 מיליון ₪. כאשר, הקרנות המחקות רשמו גיוסים ואילו קרנות הסל סיכמו את החודש בפדיונות. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער עצום בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-565 מיליון ₪ לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-500 מיליון ₪.
 • ועוד ברמת התעשייה הפאסיבית, קרנות אג"ח מדינה פדו החודש סכום קטן של כ-10 מיליון ₪. קבוצת קרנות אג"ח כללי, שהיא מאוד קטנה בתעשייה הפאסיבית, (בתעשייה האקטיבית היא הקטגוריה הגדולה ביותר) פדתה החודש סכום של כ-25 מיליון ₪.
  וקרנות אג"ח חברות ממשיכות במומנטום החיובי מתחילת השנה, גם בחודש פברואר, עם גיוסים הנאמדים בכ-385 מיליון ₪ (מחקות + קרנות סל).
 • ולבסוף – תעשיית הקרנות הכספיות. רושמות ירידה חדה בקצב הגיוסים מחודש קודם, הקרנות הכספיות השקליות גייסו כ-140 מיליון ₪, והקרנות הכספיות הדולריות גייסו כ- 320 מיליון ₪, וסה"כ כ- 460 מיליון ₪.

נכון ל-28.2.19, יום חמישי, היקף נכסי תעשיית הקרנות עומד על 318.3 מיליארד ₪. נתון זה מתפלג באופן הבא:
תעשייה אקטיבית:198.2 מיליארד ₪, מהם 173.5 מיליארד ₪ בקרנות מסורתיות, ו-24.7 מיליארד ₪ בקרנות כספיות.
תעשייה פאסיבית: 120.1 מיליארד ₪, מהם 90.6 מיליארד ₪ בקרנות סל ו-29.5 בקרנות מחקות.

-אין קרנות פאסיביות בקטגוריה

*תיתכן סטייה בנתונים בשל העובדה שרפורמת תעודות הסל היא חדשה יחסית

  

בעקבות דחיית פרסום נתוני נכסי הקרנות ע"י רשות ני"ע, נכון לימי חמישי, ליום שני בבוקר (במקום יום ראשון),

אנחנו מפרסמים את הכתבה ביום שני במקום ביום ראשון

 

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים