‎כ״ג באדר א׳ ה׳תשפ״ד‎

3 מרץ 2024

סיכום שבועי של נכסי תעשיית קרנות הנאמנות

באדיבות מיטב דש, מורן צביק | מנהל קשרי יועצים | Moran.Zvik@meitavdash.co.il

משך גיוסים בתעשיית הקרנות:

הקרנות המסורתיות (אקטיביות ופאסיביות) רשמו בשבוע הראשון* של חודש אפריל גיוסים של כ-115 מיליון ש"ח:

גיוס של 135 מיליון ₪ לפאסיביות ופדיון של כ-20 מיליון ₪ לאקטיביות

 בתעשייה האקטיבית:

 • קרנות אג"ח חברות: ממשיכות לגייס גם בפתיחת חודש אפריל סכום של כ-75 מיליון ₪.
 • קרנות אג"ח מדינה: ממשיכות במומנטום החיובי של החודש הקודם ומציגות גיוסים של כ-60 מיליון ₪.
 • קרנות מנוהלות אג"ח כללי: פותחות את החודש בגיוסים הנאמדים בכ-15 מיליון ₪.
 • קרנות מנוהלות מנייתיות: (כולל הגמישות): עדיין פודות סכום של כ-80 מיליון.
 • התעשייה הפאסיבית (קרנות מחקות + קרנות סל) רשמה גיוסים של כ-135 מיליון ₪ תוך הבדל ניכר בין הקרנות המחקות שגייסו כ-130 מיליון ₪ לבין קרנות הסל שגייסו כ-5 מיליון ₪.
 • הקרנות הכספיות גייסו כ-180 מיליון ₪.           

 • השבוע הראשון* של חודש אפריל נפתח במגמה חיובית בשוקי המניות ובירידות שערים באיגרות החוב הקונצרניות בישראל. בעולם: מדד  S&P500עלה בכ-1.6%, מדד הנאסד"ק רשם עלייה של כ-2.2%, ה-DAX הגרמני זינק ב-4%, והניקיי היפני רשם עלייה של כ-2.45%. מדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו בסיכום שבועי תשואה חיובית של עד כ-0.45%. בשוק האג"ח הקונצרני המקומי, מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו השבוע תשואה שלילית של עד 0.3%, בשוק האג"ח הממשלתי המקומי מדד ממשלתי כללי ירד השבוע בכ-0.7%. בעקבות המגמה החיובית במדדי המניות, תעשיית קרנות הנאמנות הפאסיבית מסיימת את השבוע בגיוסים (135 מ' ₪),בעוד הקרנות האקטיביות עדיין פדו, סכום קטן של כ-20 מ' ₪.
 • במונחים של תעשיית קרנות הנאמנות כולה, דהיינו: קרנות מסורתיות אקטיביות, קרנות נאמנות פסיביות: מחקות וקרנות סל, וכן הקטגוריה של קרנות כספיות, חודש אפריל נפתח בגיוסים של כ-295 מיליון ₪.

נתון זה משקף כניסה של כ- 180 מיליון ₪ לקרנות הכספיות, וגיוסים בסך של כ-115 מיליון ₪ לקרנות המסורתיות. סכום זה (של 115 מ' ₪) מבטא פדיון של כ-20 מ' ₪ בקרנות האקטיביות-המנוהלות וגיוס של הקרנות הפאסביות בסכום של כ-135 מיליון ₪, תוך הבדל בין הקרנות המחקות שגייסו כ-130 מיליון ₪ לבין קרנות הסל שגייסו סכום של כ-5 מיליון ₪.

 • ברמת התעשייה האקטיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, קרנות אג"ח כללי, שהיא גם הקטגוריה הגדולה בתעשייה, פותחות את החודש בגיוסים קלים הנאמדים בכ-15 מיליון ₪. קבוצת הקרנות המתמחות באג"ח חברות רושמות כניסת כספים נאה של כ-75 מיליון ₪, וקרנות אג"ח מדינה ממשיכות במומנטום החיובי של חודש קודם ומציגות גיוסים של כ-60 מיליון ₪. לעומת זאת, מהקרנות האג"חיות השקליות נפדה סכום של כ-70 מיליון ₪. קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, עדיין ממשיכות לפדות, והפעם – 80 מיליון ₪. קרנות אג"ח חו"ל פתחו את השבוע הראשון של החודש בפדיון של כ-25 מיליון ₪, המשך לפדיונות שהיו מנת חלקן גם בחודש מרץ.
 • ברמת התעשייה הפאסיבית ובחתך של קטגוריות השקעה, הקרנות המתמחות במניות, שזו גם הקטגוריה הגדולה ביותר בתעשייה זו עם 75 מיליארד ₪ (מעל לכ-61% מהתעשייה הפאסיבית כולה), סיימו את השבוע בגיוסים, הנאמדים בסכום של כ-150 מיליון ₪. בתוך הקטגוריה הזו היה פער בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-215 מיליון ₪ לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-65 מיליון ₪. לעומת זאת, היה גיוס זהה בתוך הקטגוריה המנייתית בין הקרנות המחקות שגייסו כ-75 מיליון ₪ לבין קרנות הסל שרשמו גיוס של כ-75 מיליון ₪.
 • ועוד ברמת התעשייה הפאסיבית, קרנות אג"ח מדינה לאחר שסיימו את חודש מרץ בגיוסים נאים, פתחו את השבוע בפדיון קל כ-5 מיליון ₪. קבוצת קרנות אג"ח כללי, שהיא מאוד קטנה בתעשייה הפאסיבית, (בתעשייה האקטיבית היא הקטגוריה הגדולה ביותר) פדו גם הן כ-5 מיליון ₪.   
  קרנות אג"ח חברות ממשיכות במומנטום החיובי מתחילת השנה גם בשבוע הראשון של החודש, עם גיוסים  הנאמדים בכ-50 מיליון ₪.
 • ולבסוף – תעשיית הקרנות הכספיות רשמו בשבוע הראשון של חודש אפריל גיוסים בסך של כ- 180 מיליון ₪, כאשר הקרנות הכספיות השקליות גייסו כ-10 מיליון ₪, והקרנות הכספיות הדולריות גייסו כ-170 מיליון ₪.


נכון ל-04.04.2019, יום חמישי, היקף נכסי תעשיית הקרנות עומד על 321.9 מיליארד ₪. נתון זה מתפלג באופן הבא:   
תעשייה אקטיבית: 199.7 מיליארד ₪, מהם 174.1 מיליארד ₪ בקרנות מסורתיות, ו- 25.6 מיליארד ₪ בקרנות כספיות.
תעשייה פאסיבית: 122.2 מיליארד ₪, מהם 91.4 מיליארד ₪ בקרנות סל ו- 30.8  בקרנות מחקות.

*  כל הנתונים נכונים ל-04.04.19, יום חמישי, שהוא היום האחרון למסחר בת"א ומסכמים 4 ימי מסחר בחודש אפריל

סיכום גיוסים/פדיונות בתעשיית הקרנות – מרץ 2019
הקטגוריה/סוג קרן קרנות מנוהלות אקטיביות קרנות מחקות קרנות סל סה"כ פאסיביות סה"כ כולל
גמישות -38 -38
מניות בארץ -31 4 210 214 183
מניות בחו"ל -13 70 -136 -66 -79
אג"ח בארץ- שקליות -70 -70
אג"ח בארץ- מדינה 61 -1 -2 -3 58
אג"ח בארץ – חברות והמרה 74 55 -4 51 126
אג"ח בארץ משולבת- כללי 17 -3 -2 -5 12
אג"ח בחו"ל -25 6 -51 -45 -70
שונות 7 -1 -10 -11 -4
סה"כ -18 130 6 136 118

*  ללא כספיות,  אין קרנות פאסיביות בקטגוריה

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב. 

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים