‎י״ח באדר א׳ ה׳תשפ״ד‎

26 פברואר 2024

סקירת תעשיית קרות הנאמנות-לאחר היעדרות

סקירת תעשיית קרנות הנאמנות

לאחר היעדרות של שבועיים: הקרנות הקונצרניות ואג"ח כללי בראש המגייסות של תעשיית קרנות הנאמנות שסיכמה שבוע מצוין עם גיוס ענק של כ-0.9 מיליארד שקל

רוני אפטר | 21.07.2010
תגיות : קרנות נאמנותקרן נאמנותקרנות אג"ח מדינהקרנות אג"ח חברות וכלליקרנות שקליותקרנות מנייתיותרוני אפטר.

לאחר היעדרות של שבועיים: הקרנות הקונצרניות ואג"ח כללי בראש המגייסות של תעשיית קרנות הנאמנות שסיכמה שבוע מצוין עם גיוס ענק של כ-0.9 מיליארד שקל

תעשיית הקרנות מסכמת שבוע מוצלח במיוחד בו נרשמו גיוסים גבוהים הן בקרנות המסורתיות(0.55 מיליארד שקל) והן בקרנות הכספיות (0.35 מיליארד שקל).

קרנות אג"ח חברות וכללי סיכמו שבוע מצוין עם גיוס של כ-0.4 מיליארד שקל ונמצאות בראש טבלת המגייסות השבועית של תעשיית הקרנות.

באפיק הממשלתי ירידות שערים שהשפיעו לרעה בעיקר על קרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד שבהן נעצרו הגיוסים כמעט לחלוטין. בקרנות השקליות נרשמה ירידה קלה בקצב הפדיונות.

הקרנות המנייתיות סיכמו שבועי חיובי תודות להסטת כספים חד-פעמית וגבוהה של כ-80 מיליון שקל מקרנות אג"ח חו"ל לעבר קרנות הגמישות. בקרנות המתמחות במניות בישראל נרשם גיוס קל של כ-50 מיליון שקל ואילו הקרנות המתמחות במניות בחו"ל סיימו ללא שינוי.

 הקרנות הכספיות רשמו גיוס גבוה של כ-0.35 מיליארד שקל, על רקע פרסום מדד המחירים לצרכן ביום חמישי האחרון.

 

|   חודש יולי ממשיך להאיר פנים לתעשיית הקרנות שרושמת שבוע שני של גיוסים גבוהים ואף עלייה קלה בקצב הגיוסיםבסיכום השבוע השני של החודש רשמה תעשיית הקרנות גיוס של כ-0.9מיליארד שקל, ובנטרול הקרנות הכספיות שגייסו כ-0.35 מיליארד שקל, רשמו הקרנות המסורתיותגיוס של כ-0.55 מיליארד שקל או קצב גיוס יומי של כ-120 מיליון שקל, זאת לעומת קצב של כ-110מיליון שקל בשבוע הראשון של החודש.יחד עם זאת במהלך השבוע החולף נרשמו מספר גיוסים והסטות כספים גבוהות וחד-פעמיות , כנראה ע"י אחד מהגופים המוסדיים הגדולים.

 

|   על אף שנרשמה השבוע התקררות מסוימת בגזרת אגרות החוב הקונצרניותהצליחו קרנות אג"ח חברות וכללי לציין שבוע מוצלח נוסף עם גיוס גבוה מאוד של כ-420 מיליון שקל, הגבוה ביותר ב-4 החודשים האחרונים. מדדי התל-בונד הובילו את הירידות כאשר מדד תל-בונד 40 ירד בכ-0.1% ומדד תל-בונד 20 מתממש בשיעור קל יותר של כ-0.3%. להבדיל, מדד אג"ח קונצרני כללי רשם עלייה מזערית של כ-0.05%, שמתיישבת עם עלייה נאה שנרשמה באגרות החוב הקונצרניות בדירוגים הנמוכים יותר או שאינן מדורגות. דבר זה, מתבטא היטב בתשואות הגבוהות שסיפקו בשבוע האחרוןקרנות HIGH YIELD אשר "תודלק" אף בחלקו ע"י הגיוסים שחזרו לקטגוריה זו עם ירידה קלה במפלס הפחד של המשקיעים. גיוסים נאים נרשמו גם בקרנות אג"ח כללי ללא מניות וקרנות מסוג90/10.

 

|   האפיק הממשלתי רושם השבוע מגמה שלילית, כאשר ברקע מסחר תנודתי באג"ח של ממשלת ארה"ב שאמנם עלו בראשית השבוע, אך שוב צללו מטה בסופו. בסיכום שבועי רשם מדד אג"ח ממשלתי כללי ירידה של כ-0.2%מדד אג"ח ממשלתי צמוד (גליל) ירד בצורה חדה של בכ-0.5%ואילו מדד אג"ח ממשלתי שקלי (שחר) רשם ירידה צנועה של כ-0.05%. מנגד, רשמו אגרות החוב הממשלתיות בריבית משתנה עלייה נאה של כ-0.1%קרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד הושפעו ישירות מירידות השערים באפיק הממשלתי ברגישות יתרה לירידות של האפיק הצמוד שגייס סכומים גבוהים לאחרונה. בהתאם לכך, הן רשמו השבוע גיוס קל ביותר של כ-10 מיליון שקל, הגיוס השבועי הנמוך ביותר ב-9 השבועות האחרונים, זאת לאחר גיוס מצטבר של כ-1.0 מיליארד שקל ב-3 השבועות הקודמים לו. הקרנות השקליות אמנם מסיימות את השבוע בטריטוריה החיובית עם גיוס של כ-70מיליון שקל, אך את זאת צריך לזקוף בעיקר לגיוס חריג וחד-פעמי של כ-150 מיליון שקל ביום רביעי האחרון, ייתכן וע"י אחד הגופים המוסדיים הגדולים. יחד עם זאת, מלבד יום רביעי נרשמו פדיונות של כ-20 מיליון שקל בממוצע ליום, שמצביע על ירידה קלה בקצב הפדיונות.

 

|   באפיק המנייתי נרשמה השבוע מגמה מעורבת עם נטייה לעליות שערים בישראל ומסחר תנודתי בעולם, שהסתיים בירידות שערים חדות ביום שישי על רקע מספר רב של דו"חות שליליים וירידה חדה מהצפוי באמון הצרכנים בארה"ב. מצד שני, יש לציין את התחזקותו החדה של האירו מול הדולרשהגיע לרמה הגבוהה ביותר מאז ראשית מאי1.30 דולר לאירו. בסיכום שבועי עלו מדד ת"א 25 ומדד ת"א 75 כ"א בכ-1.9%, מדד יתר 50 טיפס בכ-2.8% ואילו מדד תל-טק 15 רשם זינוק שלכ-4.6%. בארה"ב ירדו מדד הדאו-ג'ונס 30 ומדד הנאסד"ק בכ-1.0%ו-0.8% בהתאמה,מדד ה-DAX הגרמני ירד בכ-0.4%, לצד ירידה של כ-1.5% במדד ה-CAC 40 הצרפתי. באסיה, ירדו מדד הנייקי היפני וה-SSEC הסיני כ"א בכ-1.9%בסיכום שבועי נרשמו גיוסים גבוהים של כ-100 מיליון שקל בקרנות המנייתיות (מניות בארץ, מניות בחו"ל וגמישות), אך גם במקרה זה חלקו נובע מהסטת כספים גבוהה וחריגה בשיעור של כ-80 מיליון שקל שנרשמה בין קרנות אג"ח חו"ל לעבר הקרנות הגמישות בתחילת השבוע. לאחר מכן, ביום רביעי, נרשמה הסטת כספים נוספת של כ-30 מיליון שקלמהקרנות הגמישות לקרנות המתמחות במניות בישראלבסיכום שבועי, רשמו הן הקרנות המתמחות במניות בישראל והן הקרנות הגמישות כ"א גיוס של כ-50 מיליון שקל ואילו הקרנות המתמחות במניות בחו"ל סיימו ללא שינוי מיוחד.

 

|   הקרנות הכספיות פתחו את השבוע החולף בפדיונות, אך לקראת יום חמישיעת פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש יוני, נרשמה התעוררות, שחוזרת לעצמה מידי חודש, בקרנות הכספיות המשמשות לחלק מהמשקיעים מעין מגן מס, זאת בעקבות ההפסד הריאלי שנוצר למשקיע בהן ברמת התשואות הנמוכה של היום. כך נוצר מצב שמתוך גיוס שבועי של כ-340 מיליון שקל, גויסו לא פחות מכ-290 מיליון שקל ביום חמישי האחרון.

 

|   קרנות אגד חוץ שומרות על קצב גיוסים נאה ובטוח של כ-40 מיליון שקל בשבוע ובכך הן עומדות על גיוס של כ-80 מיליון שקל מראשית החודש.

 

|   מתחילת חודש יולי, צמחו נכסי תעשיית קרנות הנאמנות בכ-2.5 מיליארד שקל המיוחסים לגיוסים נטו של כ-1.65 מיליארד שקל ולעליית ערך נכסי הקרנות בכ-0.85 מיליארד שקל, זאת על רקע עלייהבמדד מיטב לקרנות הנאמנות בשיעור של כ-0.6%.

 

|   תעשיית הקרנות מנהלת נכון ל-15.7.10 כ-145.2 מיליארד שקל.

 

אפיקסיכום שבועי (11-15.7.10) (במיליוני שקלים)סיכום חודשי (1-15.7.10) (במיליוני שקלים)
קרנות מנייתיות[1]10247
קרנות כספיות339427
קרנות אג"ח שקליות67-9
קרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד7530
קרנות אג"ח חברות וכללי416666
שונות (אגד קרנות ואחרות[1])-41-11
סה"כ8901,650
סה"כ

(בנטרול קרנות כספיות ואגד ישראלי)

549 

1,217

 

 

[1] כולל מניות ישראל, מניות חו"ל וגמישות.

2 כולל קרנות אגד ישראלי, אגד חוץ, ממונפות ואסטרטגיות, אג"ח חו"ל, לתושבי חוץ ומעורבות

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.כתבה זו ואינפורמציה נוספת על תעשיית שוק ההון ניתן למצוא באתר האינטרנט של מיטב בית השקעות

אהבתם? שתפו…

לשיחה עם יועץ משכנתא התקשרו עכשיו 072-2118686

Facebook

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים