‎ט״ו בסיון ה׳תשפ״ד‎

21 יוני 2024

סקירת תעשיית קרנות הנאמנות-חודש אוגוסט

סקירת תעשיית קרנות הנאמנות

חודש אוגוסט נפתח בסערה: קרנות אג"ח חברות וכללי גייסו כ-0.8 מיליארד שקל בשבוע אחד. ההערכות: קרנות 90/10 בראש המגייסות.

רוני אפטר | 10.08.2010
תגיות : קרנות נאמנותקרן נאמנותקרנות אג"ח מדינהקרנות אג"ח חברות וכלליקרנות שקליותקרנות מנייתיותרוני אפטר.

מזג האוויר חם? תעשיית קרנות הנאמנות לוהטת!

תעשיית הקרנות גייסה בשבוע החולף כ-0.7 מיליארד שקל: גיוס של כ-0.8 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות (הגיוס השבועי הגבוה ביותר ב-4 החודשים האחרונים) לצד פדיונות של כ-0.1 מיליארד שקל בקרנות הכספיות.

קרנות אג"ח חברות וכללי בראש המגייסות השבועית עם כניסת כספים של כ-0.8 מיליארד שקל,הגיוס השבועי הגבוה ביותר מאז מרץ 2010.

הקרנות המנייתיות פתחו בצורה מרשימה את החודש וגייסו בשבוע זה כ-50 מיליון שקל, יותר מהגיוס של כל חודש יולי. כל הגיוס הגיע מהקרנות המתמחות במניות בישראל.

באפיק הממשלתי המגמה נותרה בעינה: גיוסים קלים בקרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד (120מיליון שקל) לצד פדיונות מתמשכים מהקרנות השקליות (190 מיליון שקל).

הקרנות הכספיות עם שבוע נוסף של פדיונות, כ-90 מיליון שקל, זאת על אף פדיון המק"מ שחל בשבוע זה.

|   פתיחה חודשית לוהטת לתעשיית קרנות הנאמנות, זאת, כאשר הגיוסים גדלים בקצבים יפים מידי שבוע, בעיקר על רקע חזרת משקיעים, בצורה די אגרסיבית, לקרנות הקונצרניות והקרנות המעורבות (90/10), תוך רצון והולך להגדיל את רמות הסיכון שלהם. בסיכום השבוע הראשון של אוגוסט, רשמה תעשיית קרנות הנאמנות גיוס של כ-0.7 מיליארד שקל, ובנטרול הקרנות הכספיותשפדו כ-90 מיליון שקל, גייסו הקרנות המסורתיות כ-0.8 מיליארד שקל – הגיוס השבועי הגבוה ביותר ב-4 החודשים האחרונים.

|   רק בשבוע הקודם ציינו את העלייה הקבועה מידי שבוע בקצב הגיוסים לקרנות אג"ח חברות וכללי, וכבר בפתיחתו של אוגוסט ניתן לראות כי המגמה רק מתעצמת: בסיכום שבועי גייסו קרנות אג"ח חברות וכללי כ-0.8 מיליארד שקל, או קצב גיוס יומי של כ-160 מיליון שקל – קצב הגיוס הגבוה ביותר ב-21 השבועות האחרונים. ניתן להעריך, כי מרבית הגיוסים מתרכזים בקרנות המעורבות, כדוגמתקרנות 90/10, שהיו פופולאריות מאוד ברבעון ה-1 של השנה, אך ברבעון ה-2 דעכו במקצת עקב התיקון בשווקים. עתה נראה, כי ציבור המשקיעים מחפש פתרון נוח, מפוזר ומנוהל בצורה דינאמית, תוך שהם ממשיכים להעלות בהדרגה את רמות הסיכון שהם מוכנים לקחת דרך חשיפה מנייתית מדודה. בנוסף אליהן, הקרנות הקונצרניות מרכזות גיוסים נאים לאורך כל רמות הסיכון והדירוגים:קרנות המתמחות במדדי התל-בונד, קרנות ע"פ דירוג AA או A וקרנות HIGH YIELD. המדדים השונים סיימו שבוע נוסף של עליות חדות: מדד אג"ח כללי טיפס בכ-0.5%, מדד אג"ח קונצרני כלליהפגין עוצמה עם עלייה של כ-0.9% בעוד מדדי תל-בונד 20 ו-40 עולים גם הם בצורה נאה בכ-0.8%ו-0.9% בהתאמה.

מתחילת חודש יוני ועד היום גייסו קרנות אג"ח חברות וכללי כ-3.0 מיליארד שקל, ובכך הן "כיסו" השבוע את הפדיונות של חודשים אפריל-מאי שהסתכמו בכ-2.4 מיליארד שקל.

|   שבוע חיובי נוסף עבר על שוקי המניות בישראל ובעולם, בפתיחתו של חודש אוגוסט, הידוע גם כחודש עם פעילות דלה יחסית עקב יציאת משקיעים רבים לחופשה. בסיכום שבועי רשמו מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 עלייה של כ-2.8% ו-3.2% בהתאמה ומדד ת"א 75 טיפס בכ-4.8%בעיקר בזכות עלייה חדה בשיעור של כ-11.1% במדד חיפושי הגז והנפטמדד המניות היחידי שרשם השבוע ירידה בת"א הוא מדד ת"א בנקיםזאת לאחר ירידה של כ-0.2%בחו"ל נשמרה המגמה החיובית, על אף נתוני מאקרו מעורבים בארה"ב (דשדוש בצריכה הפרטית ,עלייה ביצור התעשייתי ודו"ח תעסוקה חלש) ובזכות המשך עונת דו"חות כספיים טובה: מדד הדאו-ג'ונס 30 וה-S&P500 עלו כ"א בכ-1.8%, בגרמניה רשם מדד ה-DAX 30 עלייה זהה של כ-1.8% כאשר מדד ה-CAC 40הצרפתי עולה בכ-2.0%, ואילו באסיה הסתפקו בעליות קלות יותר של כ-0.8% ו-1.3% במדדי המניות בסין (Ssec) ויפן (Nikkei 225) בהתאמה.בשבוע זה הצליחו הקרנות המנייתיות לרשוםבשבוע אחד גיוסים גבוהים יותר מהגיוס של כל חודש יולי: בסיכום שבועי רשמו הקרנות המנייתיות(ישראל, חו"ל וגמישות) גיוס נאה של כ-50 מיליון שקל כאשר כל הגיוס מגיע מהקרנות המתמחות במניות בישראל בעוד בקרנות המתמחות במניות בחו"ל ובקרנות הגמישות לא נרשם שינוי.

|   באפיק הממשלתי נרשמו עליות קלות באפיק השקלי ועליות חדות עוד יותר באפיק הצמוד: בסיכום שבועי רשם מדד אג"ח ממשלתי כללי עלייה של כ-0.4%מדד אג"ח ממשלתי צמוד מדד (גלילים)טיפס בכ-0.6% ואילו מדד אג"ח ממשלתי שקלי בריבית קבועה (שחרים) הסתפק בעלייה קלה של כ-0.1%. כסף רב המשיך לצאת מהקרנות השקליות, בעיקר אלו קצרות הטווח שמתמחות בהשקעהבמק"מ, ובשבוע החולף הן רשמו פדיונות של כ-190 מיליון שקל, סכום זהה לפדיון של השבוע האחרון ביולי. מנגד, בקרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד נרשמו גיוסים של כ-120 מיליון שקל, עלייה קלה לעומת השבוע הקודם לו.

|   הקרנות הכספיותעל אף פדיון המק"מ שחל בשבוע בחולףרשמו שבוע נוסף של פדיונות שהסתכמו בכ-90 מיליון שקל. מק"מ 811 שהונפק במקומו , נסגר ברמת תשואה גבוהה יחסית, אך עדיין נמוכה היסטורית, בשיעור של 2.34%, המשקף את העלאת הריבית ע"י בנק ישראל ב-0.25%לרמה של 1.75% לפני כ-10 ימים. הקרנות הכספיות השקליות עלו השבוע בשיעור זניח של כ-0.03%.

|   קרנות אגד חוץ הוסיפו בשבוע החולף עוד כ-50 מיליון שקל, השבוע השני בטיבו ב-3 החודשים האחרונים.

|   בסיכום השבוע הראשון של החודש, צמחו נכסי תעשיית קרנות הנאמנות בכ-1.45 מיליארד שקל המיוחסים לגיוסים נטו של כ-0.7 מיליארד שקל ולעליית ערך נכסי הקרנות בכ-0.75% מיליארד שקל, זאת על רקע עלייה במדד מיטב לקרנות הנאמנות בשיעור של כ-0.5%.

|   תעשיית הקרנות מנהלת נכון ל-5.8.2010כ-148.0 מיליארד שקל, שיא של כל הזמנים.

[1] כולל מניות ישראל, מניות חו"ל וגמישות.

2 כולל קרנות אגד ישראלי, אגד חוץ, ממונפות ואסטרטגיות, אג"ח חו"ל, לתושבי חוץ ומעורבות

אפיקסיכום שבועי 1-5.8.10 (במיליוני שקלים)
קרנות מנייתיות[1]47
קרנות כספיות88-
קרנות אג"ח שקליות192-
קרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד120
קרנות אג"ח חברות וכללי796
שונות (אגד קרנות ואחרות[1])16
סה"כ699
סה"כ קרנות מסורתיות
(בנטרול קרנות כספיות ואגד ישראלי)
785
מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.כתבה זו ואינפורמציה נוספת על תעשיית שוק ההון ניתן למצוא באתר האינטרנט של מיטב בית השקעות.

אהבתם? שתפו…

לשיחה עם יועץ משכנתא התקשרו עכשיו 072-2118686

Facebook

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים