‎י״ח בתמוז ה׳תשפ״ד‎

24 יולי 2024

13 כללי זהב לניהול תקציב משפחתי נכון.

תקציב משפחה צריך לנהל כמו תקציב של עסק, ועסק מצליח חייב לעבוד לפי תקציב במידה הוא רוצה לשרוד ואף להתקדם. הבסיס לשליטה בהתנהלות הכלכלית של המשפחה הוא ניהול חכם של התקציב המשפחתי.

 

האם ניתן לנהל כלכלת משק בית בצורה מאוזנת ולחיות בכבוד ? האם ניתן לצאת מאוברדרפט ? האם ניתן לחסוך מספיק כסף להגשמת כל החלומות שלנו ?

בניית תקציב משפחתי ועמידה בו תסייע לכם לאזן בין ההוצאות להכנסות ולתכנן את עתידכם הכלכלי. עכשיו זה זמן מצוין לשבת ולתכנן אותו.


 1. חשבונות בנק נפרדים

נהלו חשבונות בנק נפרדים  לכל אחד מבני הזוג. באופן הזה מאפשר שליטה טובה יותר על ניהול התקציב המשפחתי, מאחר וכל אחד מבני הזוג יודע מהי הכנסתו ומה הוא יכול לבזבז וכך לא כל אחד מבני הזוג מבזבז את משכורתו של האחר ואז המינוס חוגג, למען השקיפות אפשר לתת ייפוי כח אחד לשני בחשבונות כלך כל אחד מבני הזוג יכול להסתכל מה מתרחש בחשבון של השני

 1. כרטיס אשראי אחד

צמצמו את השימוש של כל אחד מבני המשפחה לכרטיס אשראי אחד בלבד. אל תתפתו לקבל עוד כרטיס אשראי "חינם" הוא עולה לכם הרבה, מסבך את יכולת המעקב אחר ההוצאות ואף נותן תחושה לא נכונה של שפע, כזו שלעתים אין לה כל אחיזה במציאות, זכרו ארוחות חינם יש רק במקום אחד: גבינה במלכודת עכברים…

 1. התמקחו על הבנק על עמלות

נהלו מעקב אחר העמלות הכרוכות בניהול חשבון הבנק עובר ושב שלכם. אם נראה לכם שגבו מכם עמלות גבוהות מדיי, בררו עם פקיד הבנק בגין מה נגבו הסכומים. נסו להתמקח על העמלות. אם אתם לא באוברדראפט קבוע, יש לכם סיכוי טוב לקצץ בעמלות ולחסוך בעלויות. זכרו: ישנן עמלות שאתם ממש לא חייבים לשלם אך עד שלא תבקשו לבטלן או להפחיתן, הבנק ימשך לגבות אותם. תוכלו לעבור למסלולי עמלות בסיסיים במחיר אחיד המפוקחים ע"י בנק ישראל, תשקלו לעבור בנק בנקים מסוימים נותנים הטבות מלגות ללקוחות חדשים.

 1. תשלומים

הימנעו מקנייה בתשלומים. תשלומים הם הגורם הראשון לאיבוד שליטה בניהול התקציב המשפחתי. אופציית התשלומים מעניקה לנו תחושה שגויה  ש"לא נרגיש את ההוצאה". שמרו את האופציה למקרי חירום שבהם באמת אין בררה, בהוצאות גדולות במיוחד.

5.הוצאות קבועות בתשלומים.

הוצאות חודשיות  קבועות כגון : מזון, דלק וכדומה אין לקנות בתשלומים מאחר וההוצאה חוזרת על עצמה כל חודש לאחר מספר חודשים לא תוכלו לעמוד בתשלומים המצטברים בגין סעיף הוצאה זה.

 

 1. תקשורת : טלפון, אינטרנט וכבלים

חוקי המשחק בשוק הסלולר באינטרנט ובכבלים השתנו ללא היכר. היום כצרכנים ידכם היא על העליונה וכושר המיקוח שלכם גדל. אם לא שדרגתם עד כה את התנאים של הסלולרי (ולא משנה אם באותה חברה או במעבר לחברה חדשה) – מומלץ מאוד לעשות זאת  באופן מידי.

 1. מתנות ואירועים

זכרו האירועים מגיעים כל שנה בדרך כלל בחודשי הקיץ (יוני, יולי אוגוסט) יש להיערך לכך מבעוד מועד אפשר לשים בצד סכום קטן  במעטפה כל חודש מחודש יוני עד חודש יוני בשנה הבאה יהיו לכם במעטפה סכום שיעזור לכם בהוצאה.

זו אל תסחפו בגובה המתנות לאירועים אליהם אתם מוזמנים. אל תעשו חשבון של עלות המנה למזמין. בדקו עם עצמכם מהו גובה השי שמכבד אתכם ואינו מכביד עליכם. שקלו ללכת לבד ללא בן/בת הזוג לאירועים של אנשים שאינם מאוד קרובים לכם, וחסכו בדרך זו בהוצאות המתנה.

 1. קניות בסופר

לסור הולכים תמיד עם רשימת קניות שהוכנה מראש בבית ומלאו את העגלה רק במצרכים שברשימה. קנו חכם בסופר ואל תתפתו לרכוש מוצרים שאתם לא זקוקים להם מאחר והם במבצע. אם אתם במינוס כרוני זכרו כי העלות האמיתית של המוצר שיתכן שאינו נחוץ כרגע, כוללת את הריבית שתשלמו על מינוס בבנק.

 1. קניות רהיטים ומוצרי חשמל

רכשו רק מה שאתם זקוקים לו באמת. אל תגררו לשדרוגים של מוצרי חשמל שונים אם ידכם אינה משגת זאת. בדקו אפשרות של רכישת מוצר חשמל מתצוגה או מיד שנייה. במקרים רבים ניתן להשיג מוצר במצב מעולה ובמחיר נמוך באופן משמעותי ממחירו של מוצר חדש.

 1. ביטוחים

אל תמהרו לבטל ביטוחים. ביטוחים מקנים לכם שקט והגנה כלכלית, גם אם אין לכם חיסכון בצד ועודף של כסף. ביטוחים מגנים עליכם במצבים קיצוניים שעלולים לקרות לכל אחד מאתנו כמו גנבות, מחלות ותאונות. עם זאת מומלץ לנהל את תוכנית הביטוחים המשפחתית:

 • בדקו עם איש מקצוע אובייקטיבי אם יש לכם כפל ביטוחים.
 • בעת ביצוע שינויים בהרכב תיק הביטוחים שלכם, ערכו סקר המשווה את המוצע לכם בחברות הביטוח השונות וקבלו מספר הצעות מחיר, שמהן תוכלו לבחור את המתאימה לכם .
 1. חינוך פיננסי לדור ההמשך

דברו עם ילדיכם על כסף כבר מגיל צעיר:

 • תנו להם דמי כיס (אפשר כבר מגיל חמש), דברו אתם על מסגרת תקציב ועל חיסכון לעתיד לצורך רכישת מוצרים יקרים.
 • שוחחו אתם על סדר עדיפויות בעת קבלת החלטות על הוצאות שונות.
 • שתפו אותם בניהול כלכלת המשפחה והמחישו בפניהם עלויות וירטואליות כגון רכישות בסופר, קנית ביגוד וכדומה

עשו אותם לשותפים פעילים (במגבלות הגיל והבגרות של הילד) בהתנהלות הכלכלית היעילה של המשפחה.

 1. החזרי מס

אם אתם שכירים ייתכן מאוד שמגיע לכם החזר ממס הכנסה. בדקו זאת עם יועץ מס מוסמך או רואה חשבון. דוגמאות למקרים קלסיים שבהם יש סבירות גבוהה שתקבלו החזר מהמדינה:

 • אם החלפתם מקומות עבודה במהלך שנת העבודה.
 • אם הפקדתם כסף לקופת גמל, לקרן השתלמות, לפנסיה או לביטוחי חיים (גם על ביטוח חיים למשכנתא מגיע לכם החזר).
 • תרומות: החוק השתנה ונכון לעכשיו אם תרמתם מעל 180 ₪ בשנה קלנדרית למוסד ציבורי מוכר, אתם זכאים להחזר מס של 35%. ניתן להגיש בקשות להחזרי מס עד שש שנים אחורנית.
 1. החזרים מביטוחי בריאות

אם ביקרתם אצל רופא פרטי ייתכן שמגיע לכם החזר מלא או השתתפות מהביטוח המשלים בקופת החולים שלכם או בפוליסה פרטית שלכם. בדקו מהו הנוהל לקבלת החזרים. לעתים בהליך פשוט תקבלו החזרים של מאות ואף אלפי שקלים.

 

אהבתם? שתפו...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
מעבר לסרגל הכלים